Til forsiden
overgang.no

























Du er her: Økonomi og jobb
Bernt
Ekspertsvar med
Spør om naturlegemidler og overgangsalderen
Starter om

Norges nye overklasse

Menn og kvinner over 50 år utgjør den nye økonomiske overklassen i Norge, skriver dn.no. De neste 15 årene vil målgruppen av menn og kvinner over 50 år øke med 400.000 personer til nærmere to millioner.
reise

 

Denne gruppen utgjør 40 prosent av befolkningen, står for 50 prosent av forbruket og over 70 prosent av formuen, skriver Dagens Næringsliv. I følge rapporten "Den voksne forbruker 2008", utarbeidet av analyseselskapet Synovate MMI, er de også mer en villig til å bruke pengene.

Vil jobbe hardt og lenge

Undersøkelsen viser også at gruppen 50 pluss er mer samfunnsbevisste og engasjerte, spesilet i sosiale rettigheter og helsepolitikk. Og de er også mer enn de yngre interessert i energisparing og bruk av miljøvennlige produkter.

I stadig større grad er menn og kvinner over 50 år mobile og flytter til andre boliger. Gruppen vil også jobbe lenge og hardt som en del av det gode liv, går det frem av rapporten.

Halvparten mener de er blitt mer opptatt av kosthold, stress, søvn og mosjon etter at de fylte 40 år. Maten skal være sunn, fersk og frisk, ha lite sukker og karbohydrater og inneholde minst mulig salt.

Dette er noen av vekstmarkedene for målgruppen 50 pluss, ifølge rapporten "Den voksne forbruker 2008":

  • Reise og opplevelser med innhold
  • Spa og velvære
  • Bank og finans
  • Ta vare på hus og hjem
  • Elektronikk som gjør livet lettere i hjemmet
  • Reise og opphold i Norge
  • Spesialiserte matbutikker med utvalg
  • Produkter som gir klart helsemessige fordeler
  • Hjelp til vask og stell av hjemmet innvendig og utvendig
  • Restauranter og utesteder
  • Båtmarkedet og båttilbehør

 (Kilde: dn.no)

Mandag 29. september, 2008
Økonomi og jobb | Reise og fritid | Nyheter

Legg inn din kommentar til denne artikkelen

Forum tråd Svar Siste svar  
Ingen kommentarer
Tilbake

Aktuelle emner

Annonser









Økonomi og jobb

P1000032
Er du singel, godt voksen, eller ønsker deg rett og slett en ferie på egne premisser ut..
thaikokk
God mat og drikke er det viktigste for nordmenn på storbyferie. Nå vil mange vite mer o..
Kykladene 1
På loffen i Kykladene kan man leve avslappende og opplevelsesrikt, lære mange nye stede..
Palmestrand
Legg igjen arvekrystallet hjemme – det er harde gulv i Spania! Slik lyder ett av de 20 ..
Matterhorn
Storslått natur, flotte turopplevelser og fire venninner som synes det er helt topp at ..