Til forsiden
overgang.no

























Du er her: Spør ekspertene

Bernt kan mye om urter og det du spiser

Bernt
Fra
Tirsdag 14. desember 20:00
Til
Tirsdag 14. desember 21:00

Innsendte spørsmål

Turid Eline: HEI Bernt! Jeg er dame på 62,,ble operert for knute i halsen for ca 14 år siden,, har prøver på at skoldbrukskjertelen produserer i grenseland.
Har så mye vondt i bena,,kjempefort veldig sliten,,sånn har jeg ikke vært før,,selv om jeg har en MS.Diagnose for 20 år siden,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Jeg tar B vitaminer/omega 3/vitapro/ spiser sundt ,,har også slitt med mye vondt i maven,,har refluks,,tar en tablett for det,, nexium,,,,,,
Kan man ta for mye magnesium,,verdiene mine er bra,,men føler at det hjelper..................
Kan jeg ta noe for smerter i bena,,tar 300 mg,Magnesium.......pr.dag....

Kan ikke skylde på ms,,hele tiden, har mye luft i magen,,og kreftene tar veldig fort slutt......mye kramper i bena.................kan dette skyldes skoldbrukskjertelen?problemer??Føler meg veldig utilpass.
Mvh.Turid E.
Bernt svarer: Hei Turid

Vanskelig å svare deg på en så sammensatt problemstilling, uten å ha informasjon om prøvesvar med mere, men jeg gjør et forsøk.

Hvis stoffskifte prøvene dine har vært i grenseland over en lengre periode er det grunn nok til å prøve levaxin/thyroxin for å se om du har effekt av det. Det kan absolutt være årsaken til trettheten din, har du ikke effekt av levaxin/thyroxin kan du trappe det ned etter noen måneder - det er ikke farlig å prøve testbehandling noen måneder med små doser i samarbeid med lege.

Hvis du har mye fordøyelses problemer med luft, kan du jo ha matintoleranser, har du økning av antistoffer mot skjoldbruskkjertel(anti-TPO) - kan bl.a. hvete være en årsak til dette. Matintoleranse kan også gi deg utmattelse og tretthet, dette er dessverre ikke norske leger flinke til å utrede, men du kan komme til oss på Balderklinikken for å få utredet det nærmere. Er det matreaksjoner som er årsaken til trettheten din, er det trist hvis du ikke får ryddet opp i det og må fortsette å gå unødvendig trett over lengre tid.

Magnesium kan du godt øke til 300mgx2, for å se om det hjelper på krampene i beina. Krampene i beina tror jeg ikke henger sammen med skjoldbruskkjertelen.
 
Tilbake

Aktuelle emner

Annonser









Mest leste artikler

Navn
Verdens største database over norske og norrøne navn, men også en imponerende oversikt ..
vårt ekspertpanel
Dette er det eneste nettstedet i Norge som spesialiserer på overgangsalderen . Følg li..
Ler og tisser på seg ScanStockPhoto_image_3395
Er du i tvil om du er kommet i overgangsalderen? Da kan du kjøre en liten test på deg s..
ScanStockPhoto_image_312229_small
Omtrent 1% av kvinner opplever å gå i overgangsalder før fylte 40 år, og 0,1% før fylte..
menopause
Overgangsalderen kommer til alle kvinner og med den fallende østrogenkonsentrasjon. Det..